Sałatka szwedzka

Długi, majowy weekend rozpoczęty. Pogoda w kratkę. Raz słońce, raz burza i deszcz, u niektórych nawet grad. Myśleliście już o rozpaleniu grilla w przydomowym ogródku?  Wczoraj przez chwilę się nad tym zastanawiałam ale w końcu zrezygnowałam, bo wiatr był silny. Dziś tez pogoda nie dopisze powinien spaść długo wyczekiwany deszcz. Na który czekam z utęsknieniem. Może niedziela okaże się łaskawa i będzie można pokusić się o rozpalenie grilla. Nie wiem jak u Was w czasie izolacji ale u mnie warzywa i owoce schodzą w ekspresowym tempie. Niby kupuję więcej niż zazwyczaj i nagle okazuje się, że już ich brakuje.

Na szczęście słoik z kiszonymi ogórkami to stały element mojej lodówki. Z trzech powodów: są zdrowe, bardzo je lubię, mój syn je uwielbia!!. To warzywo, które pokochał od pierwszego kęsa, tak samo jak oliwki i cytryny. Był czas kiedy na pytanie co zjesz padała odpowiedź: chlebek i ogóra kiszonego. Dla niego chleb zawsze jest chlebkiem, a ogórek, ogórem – tak je nazwał i tak zostało.

Często zimą, kiedy zbliża się koniec tygodnia i zapasy warzyw się kończą, do obiadu pojawia się sałatka z kiszonych ogórków. Bo jest prosta, bo zawsze mam jej dwa podstawowe składniki – ogórki i cebula, bo zniknie z talerza w oka mgnieniu.

 To kolejny niewymagający czasu i energii przepis. Znalazłam go w książce obyczajowej a nie kucharskiej. Lubię sprawdzić jak smakują potrawy według przepisów z takich nieoczywistych źródeł. Niektóre, po pierwszej próbie nie robią kariery w mojej kuchni – choć książka ze mną zostaje, inne zostają z nami na długo.

Sałatka idealnie nadaje się do potraw grilla. Nawet jeśli zdecydujemy się na taki posiłek w ostatniej chwili to przypuszczam, że kiszone ogórki albo ogórki w occie znajdą się w lodówce czy spiżarni..

Klasyczna sałatka szwedzka robiona jest z ogórków w occie. Na dodatek, większość przepisów na sałatkę szwedzką, jakie znalazłam, to przepisy do słoików na zimę! Nie każdy ma czas i moce przerobowe by robić zapasy. Sama robię ile mogę, ale przy pracy zawodowej mam ograniczone możliwości. Kiszone ogórki, nawet jeśli nie zrobimy swoich własnych, można kupić w każdym warzywniaku. Co jest najważniejsze, są dostępne przez cały rok.

Zatem kiszone ogórki al. ‘a sałatka szwedzka

Olej rydzowy polecam do każdej sałatki

Składniki:

  • 5 kiszonych ogórków
  • 1 średnia cebula
  • Sól, pieprz do smaku
  • Cukier lub ksylitol do smaku – około 2-3 łyżeczek, zależy od naszych preferencji
  • 2-3 łyżki oliwy – u mnie jak zwykle olej rydzowy, jego smak jest dodatkowym atutem w tej sałatce

Przygotowanie:

Ogórki kroimy w plasterki, cebulę kroimy w ćwierć talarki. Jeśli ktoś nie lubi, lub nie może jeść surowej cebuli, polecam sparzyć ją wrzątkiem. Pokrojoną cebulę należy przełożyć na sitko i przelać wrzątkiem. Po odsączeniu cebulę razem z ogórkami wrzucamy do miski. Dodajemy cukier, pieprz i odrobinę soli. Mieszamy wszystkie składniki. Dodajemy olej i ponownie mieszamy. Sałatkę, przed podaniem, dobrze jest odstawić na 15 minut. Po tym czasie należy jeszcze raz wszystko wymieszać i można podawać.

Sałatka jest świetnym dodatkiem do obiadu i kolacji.
Mam nadzieję, że po deszczu wyjdzie słońce i pozwoli nam
cieszyć się przyrodą i towarzystwem bliskich.

Smacznego!

autor wpisu:
Małgorzata Szczerbińska