Mój portret W krzywym zwierciadle

Pamiętam, że bardzo rozbawiła mnie wizyta w cyrku podczas której wraz z tatą weszliśmy do sali, gdzie znajdowały się zniekształcające lustra. Z niedowierzaniem wpatrywaliśmy się
w swoje twarze, które bawiły nas nienaturalnymi rozmiarami. Przyglądanie się swojemu ciału w różnych wymiarach przysporzyło nam wiele śmiechu i dobrej zabawy. Kiedy opuściliśmy to pomieszczenie przyglądaliśmy się sobie, czy na pewno wszystko jest na właściwym miejscu. Na szczęście było i dalej mogliśmy odkrywać tajemnice cyrkowego świata.

W psychologii istnieją takie zniekształcenia, których pielęgnowanie i podsycanie w sobie może doprowadzić do trwałych zaburzeń poznawczych. Zaliczamy do nich m.in. tzw. etykietowanie, kiedy na swój temat formułujemy określone zdanie, ,,etykietę’’ nie mającą nic wspólnego z rzeczywistością, np. jestem głupkiem. To tak jakbym na czoło przykleił sobie kartkę z takim napisem i kazał wszystkim i sobie w ten sposób na siebie patrzeć. Inny rodzaj zniekształceń poznawczych to tzw. czytanie w myślach. Cały czas zastanawiam się co inni myślą na mój temat, nie rzadko sugerując sobie, że są to na pewno niezbyt dobre myśli.

Zachęcamy was w tym odcinku do przyjrzenia się sobie i próby odkrycia tego, co zniekształca nasze poznanie siebie i otaczającego nas świata. Dotknijmy prawdziwych siebie, bez krzywego zwierciadła….

Dodaj komentarz